wymiana podłoża

Przesadzanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym stosunkowo często w porównaniu do innych rośliny. W przypadku młodych bonsai czynność tę wykonujemy co roku i w raz z wiekiem coraz rzadziej. Starsze drzewka bonsai przesadzamy nawet co pięć lat.

Doniczka

 

Doniczka wraz z drzewkiem stanowi nieodłączny element ekspozycji. Należy jednak pamiętać, że pojemnik, w którym rośnie bonsai nie może stanowić element dominujący w kompozycji. Doniczka do bonsai ma za zadanie podkreślać jego piękno a nie przyćmiewać. Przy wyborze doniczki należy zwracać uwagę na kolor, kształt, fakturę, głębokość. Cechy te powinny być odpowiednio dopasowane do stylu w jakim prowadzone jest drzewko bonsai, cech gatunkowych takie jak:

faktura i kolor kory, kolor liści i zmienność kolorów względem pory roku, wieku, wielkości oraz grubości pnia u nasady.

 

Kształt doniczki

 

pojemnik może być okrągły, owalny, kwadratowy, prostokątny, sześciokątny, tzw. "kwiat". Do bardziej nietypowych można zaliczyć skorupy, skały lub płaskie fragmenty skalne. Kształt doniczki powinien być dobierany pod względem stylu w jakim prowadzone jest drzewko bonsai. Ogólnie formy o prostym pniu lepiej prezentują się w doniczkach kwadratowych lub prostokątnych. Pojemniki okrągłe i owalne stanowią najlepiej współgrające dopełnienie bonsai o bardzo nieregularnych kształtach i mocniejszych krzywiznach gałęzi. Nasadzenia grupowe najlepiej prezentują się w doniczkach owalnych, bardzo płaskich ale dość dużych lub na płytach skalnych o wydłużonym kształcie. Płyta oczywiście musi mieć odpowiedni kolor, nieregularne brzegi i brak zauważalnej symetrii.

 

Wielkość doniczki - doniczka musi zachować odpowiednie proporcje względem rozmiarów drzewka.

 

Długość - powinna stanowić trochę mniej niż 2/3 wysokości drzewka.

 

Szerokość - powinna być mniejsza od rozpiętości najszerszych gałęzi.

 

Głębokość - powinna być równa średnicy nasady pnia. Odstępstwo od tej reguły stanowią bonsai prowadzone w stylu kaskadowym oraz przy nasadzeniu grupowym.

 

Kolor doniczki

 

kolor doniczki powinien być przytłumiony, nie rażący w związku z czym nie stosuje się pojemników o jaskrawych kolorach typu różowy czy seledynowy. Najczęściej polecane i stosowane są doniczki w odcieniach brązów, ciemnych zieleni, szarych, ciemno czerwonych. Dla bonsai o jasnych liściach, ozdobnych owocach lub kwiatach poleca się stosować glazurowane doniczki w kolorach mających stanowić dopełnienie dominujących kolorów. Przykładowo dla drzewa o białych kwitach doskonale będzie pasować doniczka w odcieniach ciemno czerwonych lub ciemno brązowych. Do gatunków zmieniających barwę liści wraz ze zmianą pór roku zaleca się stosowanie doniczek o ciemnych odcieniach brązu, czerwieni i szarości. Drzewa iglaste powinno się sadzić w doniczkach nieglazurowanych w kolorach szarym, brązowym lub glinianym.

Podłoże

 
Mieszanka powinna być jak najlepiej dobrana do wymagań gatunku pod względem wielkości granulacji, składników mieszanki oraz ich proporcji. Dobra granulacja wpływa na dobrą wchłanialność wody oraz prawidłową cyrkulację powietrza w bryle korzeniowej. Właściwe składniki zestawione w odpowiednich proporcjach znacząco wpływają na prawidłowy rozwój całej rośliny poprzez dostarczanie korzeniom odpowiedniej dawki wilgoci, powietrza oraz składników odżywczych.
 

Składniki do sporządzania mieszanek:

 
torf (niski, średni i wysoki o różnym stopniu rozdrobnienia i zakwaszenia)
glina
piasek rzeczny/żwir (różna frakcja)
rozłożony obornik
ziemia darniowa
ziemia liściowa
ziemia kompostowa
ziemia wzbogacana mączką kostna, suszona krwią, mączką rybną
perylit
iperyt
keramzyt
bims/pumeks
akadama (różna frakcja i twardość) - głównie używana jako samodzielne podłoże do gatunków liściastych
kiryu (różna frakcja i twardość) - głównie używana jako samodzielne podłoże do gatunków iglastych

Wymiana podłoża krok po kroku

 

1. Przygotuj doniczkę, odpowiednią mieszankę, nożyczki (przy redukcji korzeni), siateczkę zabezpieczającą, podkład drenażowy, narzędzie do podlewania i jeśli to możliwe dodatkowe narzędzia i akcesoria (szufelki, hak, patyczek) lub ich zamienniki.

 

2. Zakryj dokładnie otwory drenażowe siateczką zabezpieczającą. Dodatkowo można je przymocować za pomocą drutu.

 

3. Jako pierwsza warstwa podłoża powinien być zastosowany podkład drenażowy. Należy wysypać do doniczki taka warstwę aby całkowicie zakryła dno.

 

4. Następnie wysypujemy pierwszą warstwę podłoża. Jej ilość powinna być taka aby powierzchnia przy podstawie pnia była na równi z wysokością górnego brzegu doniczki.

 

5. Przycinamy korzeń palowy jeśli występuje. Jest łatwo rozpoznawalny ponieważ najczęściej jest to najgrubszy, często rosnący pionowo w dół korzeń wydający się być podziemnym przedłużeniem pnia. Resztę korzeni rosnących za bardzo w dół lub ogólnie za długich skracamy o około 1/3 długości.

 

6. Przygotowane już drzewko układamy na pierwszej warstwie podłoża i dosypujemy resztę mieszanki. Ziemia powinna ściśle przylegać do korzeni. W bryle nie wolno zostawiać wolnych przestrzeni ponieważ może to powodować powstawanie patogenów.

 

7. Kiedy wypełnimy już całą doniczkę substratem należy delikatnie ubić ją opuszkami palców lub pałeczką o zaokrąglonym kształcie.

 

8. Na końcu podlewamy intensywnie drzewko tak aby ziemia równomiernie się ubiła a puste przestrzenie wypełniły się podłożem. Podlewamy taką ilością wody aby zaczęło kapać z otworów na dnie doniczki.

Dodatkowe informacje

 

Po wypełnieniu doniczki ziemią, wierzchnia warstwę możemy posypać gliną, która będzie sprzyjać powstawaniu mchu oraz zapobiegać wypłukiwaniu podłoża.Najlepiej przesadzać w warunkach bezwietrznych co ułatwi nam samodzielną pracę przy przesadzaniu. Stanowisko do pracy najlepsze będzie zacienione aby nie narazić rośliny na uszkodzenie korzeni poprzez wysuszenie.

Hodowla/uprawa wybranych gatunków na bonsai, pielęgnacja, formowanie drzewek bonsai. Zdjęcia pomocne w rozpoznaniu gatunku. Galeria, sklep, sprzedaż.
Hodowla/uprawa wybranych gatunków na bonsai, pielęgnacja, formowanie drzewek bonsai. Zdjęcia pomocne w rozpoznaniu gatunku. Galeria, sklep, sprzedaż.

sklep

galeria

choroby i szkodniki

ogólne informacje

opisy gatunków

kontakt

Hodowla/uprawa wybranych gatunków na bonsai, pielęgnacja, formowanie drzewek bonsai. Zdjęcia pomocne w rozpoznaniu gatunku. Galeria, sklep, sprzedaż.
Hodowla/uprawa wybranych gatunków na bonsai, pielęgnacja, formowanie drzewek bonsai. Zdjęcia pomocne w rozpoznaniu gatunku. Galeria, sklep, sprzedaż.
galeria
kontakt
ogólne
informacje
sklep
opisy
gatunków
choroby
i szkodniki

PODZIĘKOWANIA DLA

plantsgallery.blogspot.com

KONTAKT

Tomasz Pietrzyk

tel: 503 74 74 79

email: serwis@drzewkobonsai.pl